Wiadomości

  • 11 stycznia 2024
  • 14 stycznia 2024
  • wyświetleń: 12703

Goczałkowice jednym z najjaśniejszych miejsc w Polsce. Odpowiadają za to... szklarnie!

Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i grupa ekspercka Light Pollution Think Tank opublikowały raport diagnozujący stopień zanieczyszczenia światłem w naszym kraju. To pierwszy taki dokument w Polsce. Obrazuje stan na koniec 2022 roku, choć dokument ukazał się na początku roku 2024. Ranking uwzględnił gminy o największej i najmniejszej emisji światła w niebo. Które miejsca w Polsce były najjaśniejsze? Okazuje się, że obiektami, które w 2022 roku wyświecały w niebo najwięcej światła były szklarnie, także te zlokalizowane w Goczałkowicach-Zdroju.

szklarnie, rolnictwo, ogrodnictwo
Zdjęcie ilustracyjne · fot. pixabay.com


Pięć najjaśniejszych miejsc w Polsce pokrywa się z lokalizacją szklarni. Znajdowały się one w następujących miejscowościach:

  • Goczałkowice-Zdrój (woj. ślaskie)
  • Brzezie (woj. małopolskie)
  • Boguchwała (woj. podkarpackie)
  • Mączniaki (woj. wielkopolskie)
  • Nowe Izdebno (woj. mazoweickie).


Każda ze szklarni emitowała w niebo światło o radiancji znacząco większej niż wartość zaobserwowana dla okolic Placu Defilad w Warszawie - najjaśniejszej w Polsce lokalizacji miejskiej. Obserwacje były wykonywane około 1:30 w nocy. Jak zaznaczają autorzy raportu, oświetlenie niektórych szklarni o tej porze może być już ograniczone. Z tego powodu niektóre bardzo jasne szklarnie mogły nie znaleźć się w wykazie.

Cały raport można znaleźć pod tym linkiem: https://lptt.org.pl/zasoby/lptt_raport_2023.pdf. Fragment dotyczący Goczałkowic znajduje się na stronie 19.

zanieczyszczenie światłem


Celem raportu jest diagnoza stopnia zanieczyszczenia światłem w Polsce (stan na koniec 2022 roku). Jego integralną częścią są: analiza rozwiązań prawnych mogących służyć przeciwdziałaniu zanieczyszczeniu światłem oraz zestawienie działań polskich instytucji, organizacji i samorządów badających i chroniących naturalne środowisko nocy.

W raporcie wykazano, że w Polsce powszechnie nasila się zanieczyszczenie światłem. Znajduje to potwierdzenie w ilości światła emitowanego w niebo. W 2022 roku było go najwięcej w historii pomiarów, o 6% więcej niż w dekadzie 2012 - 2021 oraz w jasności nocnego nieba (w 2022 roku było ono średnio 147 % jaśniejsze niż niebo naturalne, w miastach kilkadziesiąt razy jaśniejsze.

Jak zaznaczają autorzy raportu, zanieczyszczenie światłem wywiera silną presję na zdrowie ludzi i środowisko naturalne. W 2022 roku niebo skażone nadmiernym światłem znajdowało się nad głowami wszystkich Polek i Polaków, a dla 20 % z nich było zbyt jasne, aby poczuli, że nastała prawdziwa noc. Zagrożenie stwierdzono także dla parków narodowych, zwłaszcza sąsiadujących z aglomeracjami.

zanieczyszczenie światłem


Zanieczyszczenie światłem nie jest jednak interpretowane w polskim systemie prawnym jako zagrożenie. Obowiązujące w 2022 roku przepisy albo nie odzwierciedlały problemu nadmiarowego światła, albo ograniczały się jedynie do rekomendacji i zaleceń, które nie były obligatoryjne. Ochrona naturalnej nocy miała charakter nieformalny i wynikała z działań oddolnych - czytamy w dokumencie.

Zanieczyszczenie światłem nie jest też monitorowane przez żadną z państwowych służb. W 2022 roku obserwacje nadmiarowego świata w Polsce były wykonywane przez uczelnie i instytucje naukowe oraz organizacje pozarządowe.

Jak wskazują badacze, niska świadomość społeczna zanieczyszczenia światłem w połączeniu z niekontrolowanym rozświetleniem nocy, każą przypuszczać, że diagnozowany problem będzie się nasilał, prawdopodobnie także za przyczyną masowej modernizacji oświetlenia publicznego - pożądanego, ale często bezrefleksyjnie montowanego oświetlenia typu LED.

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.